W jakich miastach jesteśmy najszczęśliwsi? Sprawdź odpowiedzi Polaków
ThinkCo, który jest autorem najbardziej kompleksowych raportów o polskim rynku nieruchomości, we współpracy z otodom postanowił zbadać poziom szczęścia mieszkańców Polskich.
Postanowiliśmy sprawdzić, które z polskich miast są najszczęśliwsze i dlaczego. Stawiając na podejście data-driven za wyznacznik, jesteśmy przekonani, że prawie 36 tysięcy przeprowadzonych ankiet pozwoliło nam rzucić więcej światła na te kwestie.
Przeprowadzono prawie 36 tysięcy ankiet, przepytano 35 897 Polaków, aby dowiedzieć się nie tylko które z polskich miast jest najszczęśliwsze, ale również co wpływa na ten poziom szczęścia.
Jak szczęśliwy czujesz się w mieście, w którym mieszkasz?
Na to pytanie odpowiedziało 35 897 mieszkańców Polski. Ankietowani, badani między wrześniem 2021 r. a lutym 2022 r., swoją ocenę wyrażali w skali od 1 (zupełnie nieszczęśliwi) do 5 (maksymalnie szczęśliwi). Celem sondażu było zrozumienie co wpływa na subiektywne poczucie szczęścia w danym miejscu. Dlatego też poza ogólnym umiejscowieniem w skali, podawano pozytywnie oraz negatywnie oddziałujące elementy miasta.
Miasta o najwyższym poziomie szczęścia
- Gdynia (4,03)
- Gdańsk (3,96)
- Zielona Góra (3,95)
- Tychy (3,91)
- Bielsko-Biała (3,85)
- Szczecin (3,82)
- Rzeszów (3,76)
- Katowice (3,75)
- Poznań (3,73)
- Kraków (3,69)
Miasta o najniższym poziomie szczęścia
- Częstochowa (2,81)
- Kalisz (3,1)
- Ruda Śląska (3,15)
- Nowy Sącz (3,17)
- Kielce (3,18)
- Koszalin (3,23)
- Sosnowiec (3,3)
- Chełm (3,32)
- Gorzów Wielkopolski (3,32)
- Tarnów (3,36)
Wśród czynników oddziałujących pozytywnie na poziom szczęścia wskazywano dostęp do sklepów niedaleko miejsca zamieszkania, otoczenie naturą, dobra komunikacja, różnorodny wachlarz rozrywek i relaksu oraz bezpieczeństwo. Natomiast negatywnie oddziałuje zły stan środowiska, ograniczony dostęp do opieki zdrowotnej, nieefektywna komunikacja i problemy z dojazdami. Jednak najczęściej przywoływanym elementem, który wpływa na poziom szczęścia są finanse – 36 proc. ankietowanych wskazało, że to właśnie one stanowią największą przeszkodę do szczęścia.
Pełny raport dostępny jest tutaj.