Jak sprowadzić samochód z Polski do Holandii?
Zarejestruj auto po meldunku w Holandii
Dopóki nie jesteś zameldowany, możesz poruszać się samochodem zarejestrowanym w Polsce, a podczas kontroli okazywać polskie dokumenty jak prawo jazdy, dowód rejestracyjny czy polisa ubezpieczeniowa. Co ważne, warto pamiętać o wydruku polisy, ponieważ holenderska drogówka nie ma dostępu do polskich baz danych.
Po przyjeździe do Holandii masz trzy miesiące na zameldowanie się. To podstawa do przerejestrowania pojazdu i otrzymania holenderskich tablic rejestracyjnych.
Samochód przerejestrujesz, zgłaszając się do miejscowego RDW, czyli odpowiednika polskiego wydziału komunikacji. Koniecznie zabierz ze sobą polskie prawo jazdy i dowód rejestracyjny samochodu oraz potwierdzenie meldunku na terenie Holandii.
Wykup polisę ubezpieczeniową i zrób przegląd techniczny
Polskie polisy ubezpieczeniowe w większości przypadków przestają obowiązywać po 3 miesiącach spędzonych w Holandii. Po tym czasie najpierw powinno się zameldować w miejscu zamieszkania, a później ubezpieczyć samochód w holenderskiej ubezpieczalni.
Ceny ubezpieczenia samochodu – podobnie jak w Polsce – zależą od różnych czynników, w tym modelu pojazdu i jego pojemności silnika, doświadczenia kierowcy i zdarzeń na drodze, w których brał udział w ciągu ostatnich lat. Do obliczania orientacyjnych kosztów polisy służy internetowy kalkulator ubezpieczenia.
Obowiązkowe ubezpieczenia pojazdów w Holandii są dość podobne do polskich. Konieczne jest wykupienie podstawowej polisy odpowiedzialności cywilnej, jednak firmy ubezpieczeniowe proponują także szersze warianty, obejmujące na przykład wybicie przedniej szyby albo kradzież auta.
Warto wiedzieć, że przy przeprowadzce do Holandii można przenieść swoje zniżki na ubezpieczenie samochodu zdobyte w Polsce. Jak to zrobić? Najłatwiej – wybierając ubezpieczenie Holandia z oferty firmy z polskojęzyczną obsługą.
Opłać obowiązkowe podatki w Holandii
Jeśli sprowadzasz samochód do Holandii, obowiązuje Cię podatek dla pojazdów z zagranicy. Jest to podatek BPM, z którego możesz zostać zwolniony, jeśli złożysz stosowny wniosek i udowodnisz, że jesteś właścicielem sprowadzanego pojazdu od co najmniej 6 miesięcy. Pamiętaj jednak o złożeniu wniosku – dopóki nie otrzymasz wyraźnej decyzji o zwolnieniu z opłaty, jest ona obowiązująca.
Kiedy już zarejestrujesz swój samochód na terenie Holandii, Twoim obowiązkiem staje się również opłacenie podatku drogowego. Obowiązuje on wszystkich kierowców w tym kraju i nie sposób zostać z niego zwolnionym. Co więcej, nie warto unikać opłaty, ponieważ może to wiązać się z wysoką karą finansową. Środki pozyskiwane dzięki podatkom drogowym wykorzystywane są w Holandii do remontu i rozbudowy infrastruktury drogowej. To właśnie dzięki tym opłatom po holenderskich drogach podróżuje się tak przyjemnie.