Dni wolne w 2021 roku
Rok 2020 pokazał wszystkim, że jakiekolwiek planowanie jest obarczone bardzo dużym ryzykiem i niepewnością. Dotyczy to nie tylko urlopów i dni wolnych, ale też wszystkich dotychczasowych przyzwyczajeń. W pewnym momencie większość z nas zamknęła się w domu a wakacyjne czy urlopowe zmiany uległy zmianie. Pamiętamy także jak dość pechowo układały się dni wolne w 2020 roku – 1 listopada wypadł w niedzielę, 1 maja w piątek, natomiast 15 sierpnia przypadł w sobotę.
W 2021 czeka nas ustawowo 13 dni wolnych od pracy.
Oto lista dni wolnych w 2021 roku:
- 1 stycznia (piątek) – Nowy Rok
- 6 stycznia (środa) – Święto Trzech Króli
- 4 kwietnia (niedziela) – Wielkanoc, pierwszy dzień świąt
- 5 kwietnia (poniedziałek) – Wielkanoc, drugi dzień świąt
- 1 maja (sobota) – Święto Pracy
- 3 maja (poniedziałek) – Święto Konstytucji 3 Maja
- 23 maja (niedziela) – Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki)
- 3 czerwca (czwartek) – Boże Ciało
- 15 sierpnia (niedziela) – Wniebowzięcie NMP i Święto Wojska Polskiego
- 1 listopada (poniedziałek) – Dzień Wszystkich Świętych
- 11 listopada (czwartek) – Narodowe Święto Niepodległości
- 25 grudnia (sobota) – Boże Narodzenie, pierwszy dzień świąt
- 26 grudnia (niedziela) – Boże Narodzenie, drugi dzień świąt
W 2021 Święto Pracy w dniu 1 maja i pierwszy dzień Bożego Narodzenia 25 grudnia wypadają w sobotę. Zgodnie z prawem pracodawca będzie musiał za te dwa dni wyznaczyć dodatkowe dni wolne.
Z kolei za cztery święta wypadające w niedzielę (Wielkanoc 4 kwietnia, Zielone Świątki 23 maja, Wniebowzięcie NMP 15 sierpnia oraz drugi dzień Bożego Narodzenia 26 grudnia) nie przysługuje dodatkowe wolne. Oznacza to, że w 2021 roku liczba dni wolnych będzie uszczuplona o 4.
Jak dobrać urlop, aby w 2021 roku mieć długi weekend?
Długie weekendy w 2021 r.
Patrząc na dni wolne w tym roku bez dodatkowego urlopu nie ma co liczyć na dłuższą niż trzy dni przerwę. Pierwsza okazja jest już na początku stycznia 2021 r. Dni wolne przypadają wtedy na 1 i 6 stycznia.
Na początku roku wolne mamy 1 (piątek) stycznia i 6 (środa) stycznia. Po pierwszym dniu w roku jest weekend, więc możemy liczyć na trzy dni wolnego. Dodatkowe dwa dni urlopu w poniedziałek 4 stycznia i wtorek 5 stycznia pozwalają wydłużyć wolne do 6 dni. Jeśli natomiast weźmiemy wolne także 7 stycznia (czwartek) i 8 stycznia (piątek) to okres wolnego wydłuży się do 10 dni.
Majówka 2021
Kolejna dłuższa przerwa od pracy przypada dopiero w maju. Pierwszy dzień wypada w sobotę, co oznacza, że będą zaledwie dwa dni wolnego. Zatem, aby cieszyć się dłuższą przerwą konieczny będzie dodatkowy urlop w dniach 4-7 maja (wtorek-piątek). To pozwoli wydłużyć wolne do 9 dni. Ponieważ 1 maja przypada w sobotę przysługuje nam za to od pracodawcy dodatkowy dzień wolny. Jeśli więc dogadamy się z pracodawcą, aby oddał nam dzień wolny przed lub po majówce będziemy mogli cieszyć się wolnym przez 4 dni bez zmniejszania godzin urlopowych.
Boże Ciało 2021
W 2021 roku przypada ono jak zawsze w czwartek 3 czerwca. Jeśli więc weźmiemy urlop w piątek 4 czerwca będziemy mogli cieszyć się wypoczynkiem przez cztery dni.
Wszystkich Świętych 2021
W 2021 roku Wszystkich Świętych obchodzimy w poniedziałek. Oznacza to, że będziemy mieli trzy dni wolnego.
Święto Niepodległości 2021
W 2021 roku będziemy je świętować w czwartek. Wzięcie dodatkowego urlopu w piątek 12 listopada oznacza czterodniowy weekend.