Kleopatra. Jak władczyni uwiodła dwóch najpotężniejszych władców Rzymu?

Kleopatra do dziś budzi podziw za skuteczność w polityce oraz bycie kobietą na tronie. Jak udało się młodej władczyni uwieść dwóch najpotężniejszych Rzymian? Przeczytaj, jak wyglądało życie egipcjanki.
Zobacz też:
Pogrom w Jedwabnem. Czarna karta w historii
Kleopatra – kobieta na tronie
Kleopatra urodziła się w 69 roku p.n.e., jako córka Ptolemeusza XII. Niestety nie zachowały się informacje dotyczące matki. Gdy dziewczyna miała 17 lat, jej ojciec zmarł i namaścił Kleopatrę na następczynię.
Kleopatra od razu postanowiła poślub swojego 10-letniego brata, Ptolemeusza XIII. Władczyni Egiptu była pewna, że związek małżeński z bratem ochroni jej pozycję w kraju. Niestety tak się nie stało.
W 49 roku p.n.e. Ptolemeusz XIII wystąpił przeciwko siostrze (zamach stanu) i objął panowanie w Egipcie. Kleopatra musiała udać się do Palestyny, ponieważ w Egipcie nie była już dłużej bezpieczna. Zwolennicy brata mogli ją zabić w każdej chwili.
Kleopatra i jej powrót na tron
Wszystko odwróciło się w 48 roku p.n.e., gdy do Egiptu przybył Pompejusz, który po klęsce bitewnej z Cezarem opuścił Rzym. Ptolemeusz XIII, który chciał przypodobać się władcy Rzymu, Cezarowi, nakazał morderstwo Pompejusza.
Jednak morderstwo Pompejusza rozwścieczyło Cezara. To spowodowało, że postanowił odwiedzić Aleksandrię. Gdy Kleopatra dowiedziała się, że Cezar będzie w jej państwie, natychmiast powróciła do Egiptu.
Wykazała się ogromną odwagą i sprytem. Kleopatra wiedziała, że musi bardzo tajemniczo dostać się do komnaty Cezara. Weszła do worka z pościelą, który trafił do władcy Rzymu. Gdy kobieta ujawniła się przed Cezarem, natychmiast oddała mu cześć i powiedziała, że chce pojednania.
Kleopatra całą noc spędziła z Cezarem. Ofiarowała mu nie tylko posłuszeństwo i współpracę, ale również siebie. Jej uroda połączona z intelektem świetnie się sprawdziła, gdyż natychmiast owinęła Cezara wokół palca.
Już następnego dnia Juliusz Cezar oświadczył, że władczynią Egiptu jest Kleopatra. W taki sposób władczyni zyskała sobie miłość najpotężniejszego mężczyzny ówczesnego starożytnego świata.
Kleopatra i związek z Cezarem
Gdy Juliusz Cezar był już całkowicie oddany Kleopatrze, nagle w Aleksandrii wybuchło powstanie. Ptolemeusz XIII nie chciał pozwolić siostrze na panowanie. Rok później zginął w obliczu walk, a ona sama wyszła za mąż za drugiego brata, Ptolemeusza XIV.
Gdy bunt się zakończył, a Kleopatra zasiadła na tronie, udała się z Juliuszem Cezarem w podróż brzegiem Nilu. Podczas rejsu władczyni zaszła w ciążę, a kilka miesięcy później na świecie pojawił się Cezarion (Mały Cezar). Otrzymał on przydomek Ptolemeusz XV.
Romans między Juliuszem Cezarem, a Kleopatrą rozkwitał. Kobieta miała zagwarantowaną dzięki temu pozycję polityczną. W końcu miała poparcie super mocarstwa, jakim był wtedy Rzym. Niestety, gdy Cezar zginął, Kleopatra musiała szukać kolejnych rozwiązań.
Kleopatra i związek z Markiem Antoniuszem
Gdy Juliusz Cezar poniósł śmierć, w Rzymie wybuchła wojna domowa. O władzę walczył Marek Antoniusz i Oktawian August. Kleopatra była na tyle dobrym i przebiegłym politykiem, że wiedziała, że musi zyskać przychylność Rzymu.
Kleopatra uwiodła więc Marka Antoniusza, który zakochał się we władczyni na zabój. Po chwili urodziła mężczyźnie dwójkę bliźniąt: Kleopatrę Selenę i Aleksandra Heliosa. Po chwili Marek Antoniusz zostawił ukochaną w Aleksandrii i powrócił do Rzymu.
W Rzymie poślubił siostrę Oktawiana Augusta, aby zagwarantować sobie sojusz. Jednak po czasie silne uczucie dało Markowi pewność, że chce być z Kleopatrą. Antoniusz przebywał wtedy w Antiochii, skąd odesłał swą żonę i poprosił o przyjazd władczynię Egiptu.
Do Antiochii przybyła Kleopatra wraz z dziećmi Antoniusza. Kierowała nią nie tylko miłość, a powody polityczne. Wiedziała, że dzięki sojuszowi z Rzymem, Egipt poszerzy swoje granice. Tak też się stało. Przez kolejne lata Kleopatra wspierała męża (tak, polubiła Antoniusza) w bitwie z Oktawianem.
Kleopatra i honorowa śmierć
We wrześniu 31 roku p.n.e. doszło do decydującej bitwy pod Akcjum. Niestety Antoniusz poniósł klęske i wraz z Kleopatrą uciekł do Egiptu. Po dziewięciu miesiącach, gdy Kleopatra i Antoniusz dowiedzieli się, że wojska Oktawiana zbliżają się do Egiptu, rozpoczęli planowanie.
Niestety po chwili Marek Antoniusz otrzymał informację, że Kleopatra zmarła. Natychmiast zabił się. To ukazuje, jak bardzo władczyni była kochana przez Rzymiana. Niestety informacja okazała się nieprawdziwa, a Kleopatra wciąż żyła.
Gdy Kleopatra usłyszała, że Marek Antoniusz nie żyje, a wojska Oktawiana są nie daleko, postanowiła podpalić się z jego zwłokami. Niestety nie udało jej się to gdyż chwilę przed podpaleniem została zatrzymana przez armię Oktawiana.
Oktawian zamknął Kleopatrę i nakazał jej zabójstwo po przejściu hańbiącego pochodu. Przebiegła królowa nie chciała na to pozwolić. Poprosiła wierną służbę, aby dostarczono jej owoce. Pod nimi kryły się toksyczne węże.
Kleopatra pozwoliła wężom wpuścić jad do krwi. Nagle do Oktawiana trafił list od Kleopatry, w którym wyznała, że popełniła samobójstwo i nie będzie mógł triumfować nad jej śmiercią. Oktawian wpadł do miejsca, w którym była nie żywa Kleopatra. Dokładna data jej śmierci to 12 sierpnia 30 roku p.n.e.
Kleopatra zapisała się na kartach historii jako silna, mądra i przebiegła władczyni. W końcu kobiecie udało się uwieść dwóch najpotężniejszych mężczyzn ówczesnego świata starożytnego.